Zážitky 2009

24. prosince 2009 – Vánoce

Vánoce jsme si užili v rodinném kruhu a taky jsme tak trochu kuli plány na příští rok.
Lidová tvořivost nezná mezí, dostali jsme plno nádherných přáníček, za která moc děkujeme a na památku si je dáme do archivu. Letos se pokusili o tvořivost i moji kluci:

obrázek

A to je vše?

Každý rok si v prosinci, připadám jak v blázinci.
Všichni to ví, že se blíží, v kontech svých se kde kdo vzhlíží.
Aby jim nic neuteklo – cukroví aby se peklo,
pro miláčky koupit dárky, dětem hračky, pejskům párky.
Zboží v akci koupit musí, klidná chůze se jim hnusí.
V obchoďácích dlouhé fronty, hrajou si na Velké Vonty.
Jsou jako ten ježek v kleci, chtěli by mít všechny věci.
Hlavu si teď nad tím lámu, jak se dostat z hlavolamu.
Vánoce jsou pro ně mříží, stres a běh je strašně tíží.
Honem, rychle, ještě rybu, ať Vánoce nemaj chybu!
Rychle napéct cukroví, nikdo nemá takový!
A ještě ten náš domeček, musí zdobit stromeček.
Přepnem se do lásky módu, nepřejem si žádnou škodu.
„Pěkné svátky, štěstí v roce, vždyť jsou přece ty Vánoce!“
Před lidmi jsme jako v máji a s nervama pěkně v háji.
Koledy to rychle spraví, hlavně že jsme všichni zdraví.
Písničky si zazpíváme, a co texty – nevnímáme?
O kom se tam vlastně zpívá?
A Santa Klaus hlavou kývá…
A pak večer půlnoční mše, jednou za rok – a to je vše?
D@ve

obrázek

19. prosince 2009 – Klubový závod v Nýrsku.

Sobotní ráno nevypadalo moc příznivě. Rtuť teploměru klesla až na mínus sedmnáct, ale ani tak nízká teplota nezrušila klubový závod, na který přišlo devět závodníků. Oproti loňsku se Benjamín vytáhl a skončil na druhém místě.
Druhý den jsem nafotila pár fotek se Spikem a Timem.

15. prosince 2009 – Výlet do Plzně.

Tradiční výlet do Plzně. Plzeňské náměstí bylo plné stánků s vánočním zbožím, nechyběl ani betlém a letos přibylo i zvířectvo: oslík, koně, ovečky i kozy…

12. prosince 2009 – Návštěva PSÍ ŠKOLY SIRIUS v Sušici.

Zima už zaklepala na dveře a nadělila sněhovou pokrývku, ze které se nejvíce radoval Benjamín. Jakmile zjistil, že napadl sníh, jeho nadšení nebralo konce a naprosto ohluchl vůči jakémukoliv povelu… Přesto jsme se vypravili do Sušice, abychom navštívili sušické pejskaře. Měli jsme v plánu procvičit agility, ale kvůli nepřízni počasí jsme trénovali „jen“ poslušnost.
Odpoledne jsme strávili procházkou přes náměstí na Svatý kopeček, odkud by byl opravdu krásný výhled, kdyby nesněžilo.
Náš sobotní výlet skončil v Pohádkové chalupě v Mlázovech, kde jsme si odpočinuli uprostřed skřítků a jiných pohádkových bytostí, navštívili šatlavu i věštírnu a zkontrolovali stav skřítků na Šumavě ve Skřítčí rezervaci.

obrázek

listopad 2009

Začíná to vypadat, že se u nás dlouho nic neděje… Pravda je, že se plány na měsíc listopad měnily jako dubnové počasí.
Na nějaký čas u nás našel útočiště Benjamínův kámoš Spike, jehož páníček odjel za prací do vzdálené Prahy a doma nastal blázinec, ze kterého nejvíce těžil náš kocour Tim. Spike je už zase u páníčka a vzhledem k velkému úpadku morálky jsme začali systematicky trénovat poslušnost prokládanou chytáním lítajích ufodisků.
Také jsme začali trénovat stopy a na zewling přijela kamarádka ze Slovenska a celé dva dny jsme si užívali náramné legrace i pohody.

obrázek

Sychravé podzimní dny většinou svádí k „ležingu“ a „gaučingu“, ale pokud je takto neobvykle hezky (pro nezasvěcené: v listopadu už bývá na Šumavě sníh), zaznamenáváme častý výskyt dětí pouštějící po polích a lukách draky. Tentokrát jich byla větší skupinka, draků jsem napočítala celkem 9 (dětí bylo nepočítaně) a byla to docela pěkná podívaná… škoda, že jsem s sebou neměla foťák… :-( ((
Pro Benjamína jsou draci naprostá novinka a jako správný pastevecký pes je začal pást… Zpočátku byl z toho trochu vedle, když se drakům do stáda moc nechtělo, ale brzy přišel na to, že stačí sehnat do chumlu děti…
Využila jsem toho a trénovali jsme stranové povely, obíhání (jednou se povedl krásný prostorný outrun, který by mohla závidět kdejaká bordera) i zalehávání…
Padající soumrak vyhnal děti i nás do svých domovů… a světe div se! Benjamín po příchodu domů upadl do hlubokého spánku a dokonce nevyžadoval svou pravidelnou procházku před spaním…
Už vím, co kelpii spolehlivě utahá! Jsou to draci!

7. listopadu 2009 – Mezinárodní výstava psů v Praze

Mezinárodní výstava psů v Praze pro mne byla nezapomenutelným zážitkem! Sešlo se tu dohromady 18 kelpií, z toho se „pouze“ 10 vystavovalo. Moc jsme se těšili na francouzského rozhodčího, ale na poslední chvíli kelpie přesunuli k polskému rozhodčímu, kterému se moc české kelpie nelíbily a sázel téměř samá VéDéčka.
Po výstavě nás čekala bonitace a kelpík je ve svých 18 měsících shledán chovným s bonitačním kódem: III A (hnědý, v rámci požadavku standardu, bez vady).

obrázek

31. října 2009 – Železnorudský závod

Sobotní ráno bylo typicky mrazivé pro podzimní Šumavu, ale to nás vůbec neodradilo a vyrazili jsme do Železné Rudy na naše předposlední závody letošního roku. Sešlo se tu neuvěřitelných 33 závodníků, kteří soutěžili v kategoriích ZOP, ZPU 1, ZZO, ZM, ZVV 1 a ZVV 2. Objednala jsem si krásné počasí s modrou oblohou a spolupracujícího kelpíka a kupodivu vše klaplo! Počasí se vyjasnilo a Benjamín krásně spolupracoval, takže jsme v kategorii ZZO vyhráli 1. místo.

obrázek

24. října 2009 – Mezinárodní výstava psů v Českých Budějovicích

Na Českobudějovickou mezinárodní výstavu psů se tentokrát počasí umoudřilo, nepršelo a dokonce svítilo sluníčko. Kelpie šly první na řadu a dokonce přijela i hnědopálená kelpie z Maďarska: Belatar´s Fairy Tale (o: Belatar´s Carroty; m: Moose).

obrázek

17. října 2009 – Národní výstava psů v Brně

První výstava po prázdninách, tentokrát až na Moravě. Byla taková zima, že by psa ven nevyhnal… proto pořadatelé umístili všechny výstavní kruhy do pavilónu D, takže všude bylo narváno, horko a zadejcháno… Naštěstí šly kelpie jako první, nejdříve Black Jack, po něm Béňa a nakonec fenky Affi a Čokí… Béňa získal svůj první CAC!
Odpoledne jsme zalezli do restaurace Špalíček, kam smí i psi. Ceny jsou tu lidové a lze si pochutnat na místních specialitkách, jako je např.: „Aby štěstí neulítlo, tak ho radši zbaštíme“, „Kuře Vlasty Buriana“ nebo si můžete dát třeba „Pipku na mandlích“. Mají tu dokonce i „Klobásu, jakou svět ještě neviděl“… prostě – přijďte a sami uvidíte!

obrázek

3. října 2009 – Memoriál Vladimíra Kaplana ve Strakonicích

První říjnový víkend jsme se rozjeli do Strakonic. ZKO tam pořádala závod podle NZŘ. Benjamína jsem přihlásila do kategorie ZZO + doplněk – překážky podle ZVV1.
Ranní mlha nebyla moc příjemná a ani jsem nezáviděla závodníkům, co šli podle ZVV1 na stopy. Vrátili se až kolem desáté hodiny a hned šli na poslušnost. Sluníčko začalo pořádně pálit, aby vysušilo mlžný opar skoro podzimního rána.
Nás začátečníky, tedy závodníky podle ZZO, nechali na konec. S Benjamínem jsem šla na řadu až ve 12.15 jako druhá v pořadí. Na všech psech byla znát únava, pražilo do nás nemilosrdně sluníčko, mnozí už byli hladoví… ale i tak jsem byla s výkonem kelpíka spokojená.
Druhý den si Béňa vše vynahradil se Spikem – využili posledních teplých dnů řáděním ve vodě.

obrázek

27. září 2009 – ZKO Železná Ruda – Zkouška ZZO

Dnešní den se povedl v mnoha směrech. Především: Benjamín udělal zkoušku ZZO na výborně – pravděpodobně měl svůj den, opravdu byla radost s ním cvičit, vyzařovalo z něj nadšení, pohoda…
Po zkouškách bylo hodně času na povídání s kamarády i na hru – využili jsme volných chvil k procvičení revíru: zástěny byly přes celé fotbalové hřiště, takže si Béňa s chutí zaběhal, zkoušeli jsme i překážkovou dráhu, kterou tu mají záchranáři…

Ani se nám nechtělo domů, jak to tu bylo super… Počasí se skutečně vydařilo a lákalo k odpolední procházce, takže jsme se vydali k Černému jezeru a druhý den jsme navštívili naše oblíbené Prášily a Prášilské jezero.

obrázek

11. – 13. září 2009 – Suprový víkend na Domažlicku

Víkend plný zvratů a překvapení! Původně jsem chtěla jen poklábosit o životě a tak, nafotit nějaké dravce a jet domů… Ale když padla zmínka o tom, že v Domažlicích je vyhlášena soutěž o PEJSKA ŠIKULU, nechala jsem se přemluvit a rozjeli jsme se tam. Praxe není nikdy dost a proč tedy nevyužít příležitosti…
I když jsme přijeli pozdě (po hodinovém bloudění), přihlásila jsem Benjamína na agility, sportovní výcvik a volnou disciplínu: dogdancing. Bodíky se započítávaly dohromady, takže čím víc toho pejsek předvedl, tím lépe.
Bylo se na co koukat, své umění předváděla smečka chrtů, borderky, psi čistokrevní i naši čeští voříšci… Největší legrace byla v soutěži aportování rohlíku. Na tuto soutěž jsem kelpíka prozřetelně nepřihlásila – Béňa rohlíky miluje a určitě by aportoval rohlík pouze v žaludku…:-))
Nakonec jsme v soutěži získali 3. místo. K tomu pytel granulí a nějaké ty dobroty…
O tom, že kelpie jsou šikulky, není pochyb… ale! Podle mě nejvíce vynikají v lumpárnách… Béňa totiž usoudil, že byl dlouho hodný a že to musí napravit. Při odpolední procházce si to zamířil do vypuštěného rybníka, kde bylo sice trochu vody, ale i dost bahna… avšak žádný problém pro kelpii. Fotografie, které jsem při tom ulovila, hovoří za vše…

obrázek

5.- 6. září 2009 – Soutěž „FUN“ v dogdancingu – Kladno Švermov

První zářiový víkend nás zavál až do Kladna na 1. Švermovský pohár v dogdancingu. Ráno pršelo, takže to vypadalo, že z toho nic nebude. Nakonec se počasí umoudřilo, dokonce svítilo sluníčko a ani silnější vítr neodradil 27 účastníků závodu. Soutěžilo se ve všech čtyřech divizích. S Benjamínem jsem se přihlásila do soutěže FUN, což je pro začátečníky jako stvořené. Tým (psovod a pes) tak mají šanci zvykat si na závodní atmosféru, hluk, hudbu a jiné psy. Z 20 možných bodů jsme získali 15,5 bodu, takže jsem byla velmi spokojená s výkonem svého kelpíka. Odpoledne proběhly zkoušky v dogdancingu, zkusili jsme je také, ale bohužel jsme se diskli.
I tak to ale byl moc pěkně vydařený závod a organizátorům patří dík i pochvala.

obrázek

Druhý den jsme se přesunuli do Prahy a nakonec jsme navštívili kamarádku ve Kdyni a její německé ovčáky Lindu a Meggy.

29. srpna 2009 – Mezinárodní výstava psů v Mladé Boleslavi

Byla jsem se podívat na MVP v Mladé Boleslavi, tentokrát bez psa. Bylo velmi příjemné vidět známé tváře i jejich pesany.

červenec 2009

Tentokrát jsme byli stanovat až v dalekých Beskydech ve městě Třinec. S velkou chutí jsme se zakousli do nového sportu zvaný obedience a zkusili si náš 1. oficiální závod v Třinci, kde jsme získali 4. místo. Posléze jsme se přesunuli do Nového světa ve Dvoře Králové nad Labem a zde složili zkoušku ZOP. Potkali jsme tam kelpii Kleu (Delly Xapatán).

obrázek

Než jsme odjeli na výcvikový tábor do Heroltic, stihli jsme se ještě chvíli toulat po Šumavě. A na Cyrila a Metoděje jsme odfrčeli vlakem směr Tišnov.
18. 7. jsme se z tábora vrátili: spokojení, plní dojmů a také dobrot. Moc se nám líbilo – super jídlo, skvělá parta, příjemné počasí (občas i pršelo, ale to nevadilo). Benjamín si poprvé v životě zaběhal agility, cvičili jsme i obedienci, stopovali a na konci tábora Béňa složil zkoušku z dogdancingu na výborně. Myslím, že je to první kelpie, která má zkoušku DwD 1.

obrázek

Blíží se čas dovolených, nás čeká první výcvikový tábor a každý se připravujeme tak nějak po svém: já začínám pomalu balit batoh a též se neskutečně těším na vše nové… Benjamín se naopak baví tím, že likviduje motivační pomůcky k výcviku – vypreparoval všechny plyšáky, přesadil mi fíkus (oba to přežili) a topí míčky různých velikostí… (Už nám rozvodněná Úhlava odnesla 6 míčků!!! Kdo je uloví a donese zpět, odměna ho nemine…)

Takže: hurá na dovolenou!

obrázek

13. června 2009 – Národní výstava psů v Klatovech

obrázek

Do Klatov na Národní výstavu psů jsem se moc těšila, je u nás na okrese první tohoto druhu. Až do současné doby zde byly jen výstavy krajské nebo oblastní. Počasí se také vydařilo, bylo slunečno, obloha bez jediného mráčku. Byla jsem ráda, že kelpie šly na řadu jako první. Ve třídě mladých soutěžil Benjamín a Black Storm z Lodice, přijela i veteránka Eurowenban Ltl Aussi Red a v mezitřídě soutěžila Royal Coctail Hamunaptra blue. Benjamín opět zabodoval: výborný 1, CAJC a BOB a tím splnil podmínky pro udělení Českého Junior šampiona.

6. června a 20. června 2009 – Krajská výstava v Lysé nad Labem a v Rokycanech

Krajská výstava v Lysé nad Labem nás nalákala hlavně kvůli tomu, že zde mají zámek, který jsem chtěla vidět. Škoda jen, že tam nesmí psi… Z výstavy jsme si odvezli Vítěze třídy mladých. Výstavou v Rokycanech jsme zakončili letošní výstavní etapu ve třídě mladých.

květen 2009

Opět jsme jeli trénovat pasení a zastavili jsme se na našich oblíbených místech v Prášilech a na Srní.

obrázek

obrázek

květnové výstavy

Další květnové výstavy nás zavály nejprve na krajskou výstavu do Plzně. Dopoledne pršelo a bylo dost nepříjemné čekat v dešti na to, až na nás přijde řada. Spolu s námi zde byl ještě Eliah Xapatán a dostali jsme se na řadu až kolem poledne. Zůstali jsme i na odpolední soutěže, užili jsme si podívané v soutěži Dítě a pes. V závěrečné soutěži o nejlepšího mladého výstavy jsme se neumístili, neboť byla konkurence cca 40 mladých a krásných psů. 23. 5. jsme vyrazili na mezinárodní výstavu psů do Litoměřic.

obrázek

obrázek

7. května 2009 – První narozeniny

Benjamín oslavil své první narozeniny, podnikli jsme výlet kolem přehrady a zbyl i čas pro barzoje Zana.

obrázek

8. května 2009 – Krajská výstava v Hluboké nad Vltavou

8. května jsme se jeli podívat do Hluboké nad Vltavou. Nejdříve jsme navštívili ZOO Ohrada. Škoda, že tam psi nesmí, klokan by se Béňovi určitě líbil. Hned vedle probíhala krajská výstava. Když jsme zjistili, že jsou tu i kelpie, zůstali jsme a drželi palce všem. Rozdalo si to spolu 6 kelpinek z chovatelské stanice Xapatán.
Byla zde také Benjamínova babička Eurowenban Ltl Aussi Red.

obrázek

1.- 2. května 2009

Na první květnový víkend nás nalákala do Prahy Mezinárodní výstava psů. Přijela jsem s Béňou do Prahy už v pátek, abychom měli dost času se připravit. Páteční odpoledne bylo volné, a tak jsme ho naplno prožili v pražské ZOO. Benjamín si to náramně užil, u každé ohrady se zastavil a pečlivě zkoumal, co tam žije za živočišný druh. Ohromně se mu to líbilo, jen pavilon opic ho naštval, neboť tam na něj blbě čuměl orangutan a ještě si s chutí požíral banán a Béňovi nenabídl…:-))

obrázek

V sobotu ráno jsme dorazili na výstaviště, které už pomalu ožívalo prvními návštěvníky MVP. Postupně také začali přicházet majitelé kelpinek se svými miláčky. Podle katalogu jsem zjistila, že v třídě dorostu bude soutěžit Eliah Xapatán, ve třídě mladých Benjamín a fenky Britney z Lhotecké linie spolu s Black Storm z Lodice. V mezitřídě soutěžila Antelope z Lodice a ve třídě otevřené Apollo z Lhotecké linie, Alfa z Portyčské zahrady a Adina z Portyčské zahrady. Také se přijela podívat Electra Xapatán, ale nesoutěžila.
Před námi šli irští vlkodavové a rozhodčí G. Kostopolous byl velmi důkladný. Každého psa kompletně prohlédl, prohmatal a posoudil. Bylo to opravdu na dlouho. Kelpie šly na řadu až ve 13 hodin, ale neviděla jsem na Béňovi žádné známky únavy. Z kruhu jsme odcházeli zatím bez posudku, protože nás čekala další soutěž o titul Nejlepší mladý plemene, o který bojoval Benjamín s Britney. Postoupil do dalšího kola spolu s Adinou a soutěžil o BOBa. A konečný výsledek?
Výborný 1 – CAJC – Nejlepší mladý plemene – Vítěz plemene BOB – Vítěz Prahy.

obrázek

obrázek

duben 2009

Přidány nové články o pasení se psem, nové fotografie z oslavy švagrových padesátin.

25. 4. jsme se zúčastnili MVP v Českých Budějovicích. Tentokrát bylo zastoupení velké: ve třídě mladých soutěžil s Benjamínem jeho brácha Black Jack a nevlastní brácha Action Lord; ve třídě mladých u fenek byla ségra Britney a Belle Neffie s Big Chocolate. V mezitřídě soutěžila Alla a ve třídě otevřené Arie s Cynthií. Zvítězil a BOBa získal Action Lord z CHS. Mount Mckinkey.

Benjamín byl dost vedle ze spousty psů okolo sebe. Jeho bráška Cecil na něj na Podkosti štěkal a Béňa se rozhodl, že mu to oplatí – akorád si vybral nevhodnou dobu – v kruhu, kdy měl se mnou spolupracovat a předvádět se… takže nakonec předvedl i to, jak umí krásně štěkat… Paní rozhodčí napsala docela pěkný posudek a skončili jsme jako výborní 2.

obrázek

Velikonoce: 10. – 13. dubna 2009 – Podkost

O Velikonocích proběhlo na Podkosti školení v pasení ovcí a zkoušky ZVOP, FCI a TS. Přihlásila jsem se pouze na sobotu a s Benjamínem zkusila zkoušku vloh. I když bylo vedro a dostali jsme se na řadu až okolo desáté hodiny, Béňa zkoušku složil. Na ZVOP přijel také Benjamínův bráška Black Jack a sestra Belle Neffie se starší sestrou Arií.
Úspěch jsme oslavili návštěvou hradu Kost a výletem na Trosky.

obrázek

1. dubna 2009 byly spuštěny tyto webovky.

Postupně budou přibývat nové články do jednotlivých sekcí menu.

Únor až březen 2009

Během měsíce února a března, kdy bylo pilně pracováno na spuštění webu, jsme také stihli výlet do Českých Budějovic a do Bystřice nad Úhlavou, vylezli jsme na Pajrek, navštívili Medvědí kapli na Liščí a zastavili jsme se na Flekách, kde byly upraveny základy bývalého kostela… a také jsme zkontrolovali stav hráze, kterou u nás na řece vytváří bobři.

obrázek

Také jsme pilně trénovali
obranu, revír, poslušnost, dogdancing, prohnali ovečky Šumavky a na výstavě potkali sestřičku Britney.

obrázek

Není nic lepšího,
než aby se člověk radoval z toho,
co koná.
Cožpak mu někdo může oznámit,
co bude potom?

obrázek

leden – březen 2009

Začala jsem připravovat podklady pro nový web australské kelpie.

This entry was posted in Novinky, Zážitky. Bookmark the permalink.