Zážitky 2010

31. prosince 2010 – Mini bilance roku 2010

A je tu konec roku… Jaký byl rok 2010? Veleúspěšný! Podařilo se nám položit na lopatky několik zkoušek, slušně se umístit na závodech, uspět na výstavách, poznat další nové lidičky, obohatit se novou kelpínkou Miyou, zažít dobrodružství na cestách, užívali jsme si pohody s přáteli, poznávali nové kraje a jiné mravy… Je toho hodně a nechce se mi to vypisovat… prostě super!
Plánů na příští rok je mnoho, určitě nás čekají výstavy, soutěže, zkoušky, cestování… a pravidelný výcvik se Šumavskou psí školou V.I.P.

Člověče, je normální, když něco pokazíš, ale vždycky by sis měl vytvořit šanci, jak to napravíš.
Billy Joel

I letos přišlo pár přáníček k Vánocům. Všem moc děkuji!

28. prosince 2010 – Vánoční překvapení

obrázek

Konečně je po svátcích – byly poněkud náročné, neboť pro Miyu byl ozdobený stromeček neskutečným pokušením – naučila se sundávat ozdoby, zamotala se do řetězu a několikrát jsem vymotávala praštěnou kelpii pod stromečkem… nicméně: přežili jsme všichni, chodili jsme na vydatné procházky… a malá novinka: Moje dcera Pavlína si pořídila nového člena domácnosti – bílého dvouměsíčního pittboxera a dala mu jméno Charlie.

obrázek

Na Šumavě pořád sněží a sněží, cvičit se moc nedá, v lese je půl metru sněhu… Tak jsem vzala foťák a šla jsem za barák fotit naše zvířectvo: kelpie, šumavského jeleního psa Spikeho a peršánka Timíka, abych si trochu zpestřila předvánoční šum…

obrázek

18. prosince 2010 – Klubový vánoční sranda závod

Tradiční klubový závod, na kterém měla Miya svou premiéru, nedopadl vůbec špatně. Benjamín získal 99 bodů a Miya 97 bodů a i když jsme nezískali místo na bedně, jsem s výkonem kelpísků spokojená. Vytknout by se daly jen ty „sranda“ otázky, které se mi tedy naprosto nelíbily… Snad to bude příští rok lepší…

26. listopadu 2010 – Miya a první sníh

Na Šumavě napadl první sníh. Miya zpočátku zírala na tuto bílou studenou hmotu dost překvapěně, ale posléze zjistila, jak je báječné ve sněhu lítat a blbnout. Pro Benjamína to nebyla žádná novinka… přesto na něm byla vidět obrovská radost a spolu s Miyou radostně pobíhal sem a tam za občasného povyskočení i pootočení. Neodolala jsem a i když nebylo moc světla, zachytila jsem pár momentů na fotografiích.

11. – 14. listopadu 2010 – Výcvik vůdců smečky – Heroltice

Celý víkend byl pro nás obrovským přínosem: já jsem získala mnoho nových poznatků o chování psů, odměňování i výcviku.

Benjamín měl možnost setkat se se stejně dominantními frajery, kteří jen pouští hrůzu kolem sebe a nikdy by si nezačali nějakou tu rvačku… Za pár dní tito provokatéři seděli kolem sebe v klidu a bez košíku!
Miya si užívala socializace ve smečce psů – s obrovskou mazaností nějakému pejskovi čmajzla hračku a utíkala pryč. Samozřejmě ji hafani začali honit, ale vůbec neměli šanci dohonit zběsile letící, poskakující a kličkující kelpii. Častokrát jsem ji musela odlapit a zavřít, protože jinak by lítala od rána do večera bez známek únavy…
Program byl navíc zpestřený překážkovou dráhou. Benjamínovi nic nedělalo problém až na drátěný rošt položený šikmo na stůl. Bylo skrz něj vidět dolů a navíc se ještě houpal a Béňa nevěděl, co to je. Ale po několikerém sestupu a výstupu to přestal řešit.
Miya na překážkách byla věrná svému životnímu stylu: DO VŠEHO JDI PO HLAVĚ A SKOKEM. Žádná z překážek ji nevyvedla z míry, každou překážku jsme absolvovaly vícekrát až do doby, kdy ji moje zvědavka začala zkoumat a rozebírat…:-)
Spolu se mnou tam byla ještě Dita s Pepou a všichni tři jsme se shodli na tom, že si na jaře akci zopakujeme. Jejich vlkodaví slečna Rozárka si to totiž také užila na překážkách (na kterých byla poprvé v životě) a zjistila, že je to obrovská psina…

obrázek

6. – 7. listopadu 2010 – Seminář o pozitivní motivaci s Martinou Klimešovou

Mnozí „agiliťáci“ znají Martinu Klimešovou velice dobře, někteří už dokonce mají přečtenou i její knihu, já sama jsem toho o motivaci četla i slyšela také hodně… přesto jsem se na seminář moc těšila a rozhodně nelituji toho, že jsem tam byla.
Martina nás seznámila se třemi základními pravidly, které je nutné při výcviku vždy dodržovat, vysvětlovala nám termíny „pozitivní trest“ a „negativní trest“; ukázala nám, jak motivovat na hračku, jak správně odměňovat, jak neztratit drive; D.A.S.H. princip a hry na kontrolu i drive…
Zkrátka – nasávala jsem vše jako houba, hlavu jsem měla jako pátrací balón a popsala jsem mnoho stran svého zápisníku…
Naprosto fantasticky na mě zapůsobil trénink Crate Games (Hry s odkládacím boxem nebo klecí. Tyto hry slouží k naučení psa, aby v odkládací kleci opravdu odpočíval a neřešil ostatní lidi nebo psy okolo, a byl pak na závodech odpočatý a ne unavený ze štěkání.
Seminář však nebyl jen suchou teorií. Vše, o čem Martina mluvila, jsme si mohli hned prakticky vyzkoušet na svých psech – a fungovalo to! Ano, skutečně – výcvik psa není jen v tom, CO pes dělá, ale i JAK to dělá…

obrázek

Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J.Werich

2. listopadu 2010 – Návštěva pražské ČMKU

Konečně nám přišel po dlouhém čekání průkaz původu pro Miyu. Rozjela jsem se tedy na ČMKU, aby Miyu zaregistrovali. Moc se mi tam líbilo, všude plno obrázků psů, příjemní lidé…

28. – 31. října 2010 – Druhé taneční soustředění v Chotěboři

Vydala jsem se na další taneční soustředění do Chotěboře. Pejsci se učili novým trikům, na řadu opět přišla choreografie, komu to nestačilo, mohl si zatančit „trpaslíky“, zacvičit si při ranní rozcvičce, nechat se namasírovat… a nakonec se mohl jít projít do zámeckého parku… Nedivím se, že to mnohým připomínalo pobyt v lázních…:-)
Benjamín se učil další nové triky, které budeme trénovat dál a Miya si nejvíce užívala her s tervíkem Bongem.
Už se těším na další soustředění…

obrázek

23. října 2010 – Schůze Australian kelpie klubu ČR

Původně jsem na schůzi nechtěla jet – do Humpolce je to daleko a takříkajíc z ruky… O Humpolci vím jen to, že se tam odstěhoval Hliník… ale když jsem zjistila, že člověku, kterého nikdy nikdo neviděl – a přesto ho zná téměř celý národ, občané postavili pomník a ještě muzeum – neváhala jsem ani chvíli a do malého města velkých lidí jsem se vydala.
Druhý den jsem se zúčastnila schůze, kde se nás sešlo nakonec 18 a projednali jsme důležité věci ohledně klubu. Bylo to moc super a doufám, že příští schůze bude zase někde na zajímavém místě České republiky a že se nás tentokrát sejde mnohem více…

obrázek

16. října 2010 – Železnorudský závod

Tradiční závod v Železné Rudě měl o něco méně závodníků než vloni. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích: BH, ZZO, ZVV1 a ZVV2. Šli jsme v kategorii ZZO jako první a panu rozhodčímu se poslušnost kelpie moc líbila – energická, rychlá a radostná poslušnost… škoda toho odložení… (Benjamína totiž nebavilo ležet a nečině se dívat, jak cvičí druhý pejsek, takže si klidně stoupl a šel si očichat stromy, co rostly za ním…). Nula za odložení nás posunula na druhé místo… :-(

obrázek

9. října 2010 – Zkoušky obedience – Nový svět ve Dvoře Králové nad Labem

Podzim se začíná krásně vybarvovat a s příslibem krásných slunečních dnů jsem vyrazila s kelpísky do Dvora Králové zkusit s Benjamínem zkoušku z vysokoškolské poslušnosti – obedience. Přihlášených týmů bylo opravdu hodně a byla tam i pestrá paleta různých psích plemen. Pořadatelé změnili pořadí cviků, což mnoha psům dělalo docela problémy zvláště ve vyšších třídách. Na řadu jsme se dostali až v 10:30, kdy už sluníčko příjemně hřálo do zad a po dvaceti minutách cvičení jsme zúročili téměř roční úsilí zkouškou OB-Z. Paní rozhodčí nás ohodnotila jako velmi nadějný tým a poradila, jak a co dopilovat, abychom mohli na zkoušky vyšší…

Příjemným překvapením bylo, že už kelpii pozná více lidí – na dotaz, kde už kelpii viděli, mi odpověděli: „No přece v televizi v pořadu Chcete mě…“ Jedna paní zase řekla: „Znám se s majitelkou Apolla a viděla jsem Agarta v akci.“ Je to docela legrace, protože všechny jmenované kelpie jsou sourozenci Benjamína… :-)

26. září 2010 – Zkoušky dogdancing – ZKO Praha Kobylisy

Poslední jedničkovou zkoušku z dogdancingu jsme trénovali téměř měsíc a začala jsem si všímat, že Benjamín si cviky v sestavě nejen pamatuje za sebou, ale dokonce i reaguje na hudbu, což v Musical Dressage není vůbec na škodu… Při zkoušce nádherně klusal jako nějaký arabský kůň, byla jsem nadšená, jak nám to jde… a asi to bylo předčasné… Benjamín se najednou zasekl a zůstal stát… Nevím, co se stalo, ale jeho odmítnutí jít do strany nás stálo stanovený časový limit a a vyfasovali jsme disk. Škoda.

Trénujeme kromě dogdancingu také dogfrisbee a od LVT jsme se i trochu zlepšili – jak Benjamín, který už chytí vícekrát hozený talíř, tak i já v házení… a to už je co říci.

obrázek

Babí léto je na Šumavě překrásné. Vychutnáváme si ho procházkami v lese a při té příležitosti si přináším domů spoustu hříbků i poddubáků a také nebývalou úrodu dutohnátů. (hřib dutonohý)

Kelpiím se tyto výpravy také moc líbí, myslí si totiž, že si hrajeme na schovávanou a vytrvale mě hledají a vyštěkávají.

5. září 2010 – Zahájení druhého kurzu V.I.P.

Začal druhý kurz Šumavské psí školy V.I.P. Někteří z prvního kurzu zůstali, někteří odešli… a přišli noví… Miya je nadšená z malé šeltie Rozárky, dorostenci Ron a Aran zase řádí s Benjamínem a zapojilo se i malinké štěňátko německého ovčáka a rotvajlera…

28. srpna 2010 – Mezinárodní výstava v Mladé Boleslavi

Tentokrát se mi podařilo vytáhnout Ditu a Pepču a udělali jsme si autem výlet do Mladé Boleslavi, kde probíhala výstava psů. Benjamín si vyběhal res. CAC.
Miya byla na výstavě poprvé a ve třídě štěňat získala ocenění – velmi nadějná 1. Rozhodčí M. Krinke oběma kelpískům napsal moc krásné posudky.

Potom jsme se přesunuli k vlkodavům, a skoro hrozilo, že si Dita odveze ke své Rozárce dalšího irského vlkodava… :-)

15. – 22. srpna 2010 – První taneční soustředění v Chotěboři

Program v Chotěboři byl velmi pestrý: do práce s klikrem nás zasvěcovala Katka Lerlová, nakoukli jsme do zákoutí obedience pod taktovkou Anči… pejskové se nenudili u učení se novým kouskům, proběhli se i v agility…

Naprostou novinkou byla tvorba choreografie pod vedením tanečnice Majky.
Na úplný závěr potom proběhl závod v dogdancingu a odpoledne zkoušky.

Mezičas jsme vyplňovali procházkami po pastvinách, Miya se pokusila „pást“ telátka a v podvečer oba kelpísci vytřepali prach v místním rybníku.

Navštívili jsme i proslulý Chotěbořský zámek s parkem, kde chovali pávy. Měli tu i jednoho bílého… ale na můj vkus byli tito pávi dost oškubaní…

obrázek

8. – 15. srpna 2010 – Letní výcvikový tábor dogfrisbee a dogdancing ve Dvoře Králové n.L.

O dogfrisbee jsem jen četla, viděla jsem pár fotek i videí a rozhodla jsem se, že si to s kelpiemi vyzkouším, vím, že je to určitě bude bavit. Naše instruktorka Lucie Schönová (mimochodem letošní mistryně ČR ve freestylu) byla velice trpělivá a učila mě a ještě pár začátečníků základní hody. Za ten týden jsem se trochu házet naučila a jak se říká: dobrý instruktor se pozná podle toho, že člověk má po tréninku chuť zkoušet to znovu a znovu… což se opravdu splnilo, házení mě začalo bavit, zvlášť, když mi Lucka půjčila svou border-setřici Dixí…:-)

V podvečer přišel na řadu výcvik dogdancingu pod vedením Aleny Smolíkové (7x mistr ČR) a na závěr tábora jsem s Benjamínem složila dvě zkoušky: HtM 1 a F 1.

Miya byla také šikulka, naučila se podávat tlapky, válet sudy, otočky… a nakonec dostala cenu Nejlepšího nejmladšího soutěžícího dogdancingu v kategorii FUN.

obrázek

Původně jsem se měla ve Vrchlábí setkat s Katy a její kelpinkou Beauty Angie ze Štokova. Nakonec jsme setkání odložili až do Dvora Králové, aby bylo více času jak na povídání, tak i vyběhání našich zlatíček.

Miya s Angií si hned padly do oka a řádily jako správné kelpie. Benjamín na ně spíš dohlížel, i když občas se ke hře také připojil. Katy mi potom ukázala, co už její Angie umí, výměnou jsem ukázala také já s Béňou něco z dogdancingu a už jsme se musely rozloučit. Bylo to moc fajn a doufám, že se zase někdy sejdeme.

obrázek

4. – 8. srpna 2010 – dovolená v Krkonoších

obrázek

Naši očekávanou dovolenou jsme začali návštěvou příbuzných v Krkonoších. Sestřenka Jana nás už očekávala na nádraží a já jsem se nestačila divit, jak se Vrchlábí za ta léta změnilo. Kříženec ovčáka s labradorem Nero a zlaťák Baddy Benjamína moc nemuseli, takže měl Béňa druhou polovinou zahrady jen pro sebe. Miya si však hry užila do sytosti, protože kromě velkých psů zde byli i malí kříženci Charlie a Árdží.

Když se pesani ponořili do říše snů, lidská smečka kromě obsáhlého vyprávění mastila karty – naši oblíbenou rodinnou Canastu nebo Autobus.

obrázek

Vydali jsme se i na nejvyšší vrchol ČR – na Sněžku. I když to vypadalo ráno na déšť, přesto jsme vyrazili autobusem do Pece a odtud šplhali stále do kopce. Sněžka byla zahalena mrakem, takže jsme z vrcholu viděli jen na 3 metry. Dolů jsme už jeli lanovkou – měla jsem obavy, jak to kelpísci zvládnou… Zvládli to!

obrázek

Pobyt v Krkonoších jsme zakončili tradiční návštěvou ZOO ve Dvoře Králové n.L., kde jsem potom zůstala, protože nám zde začínal výcvikový tábor dogdancingu a dogfrisbee.

Mé drahé sestřenice a spol.: moc díky za úžasnou dovolenou!

31. července 2010 – Letní závod V.I.P.

V sobotní podvečer se uskutečnily závody Šumavské psí školy V.I.P. Tyto závody byly výjimečné tím, že každý hodnotil každého kromě sebe. Soutěžila jsem i s Miyou a i když jsem s ní nedělala všechny disciplíny, byla moc šikovná a umístila se na 6. místě. Benjamín skončil na místě prvním.

24. července 2010 – Výlet na jezero Laka

Další šumavský výlet, tentokrát na jezero ledovcového původu s plovoucími ostrovy a slatinnými břehy. Cestou jsme potkali polobrášku Benjamína – Čika (Chico z Lhotecké linie).

obrázek

18. července 2010 – Grilování

Do Šumavské psí školy V.I.P. byli přijati další dva adepti: kelpinka Miya a bulteriér Áres. Oba si padli do oka, neb jsou téměř stejně staří a tak doufám, že o kulišárny nebude nouze…

Byli jsme pozváni na grilování k Ditě na zahradu. Vlkodaví slečna Rozárka si myslela, že se Benjamín poněkud zmenšil, ale po očichání si uvědomila, že lítat po zahradě s kelpiemi bude ohromná zábava… a byla. Kelpísci ihned pochopili výzvu ke hře a kdybych jim v tom včas nezabránila, měla by Dita s krásné zahrady měsíční krajinu… a už by nás příště raději nepozvala…

17. července 2010 – Záchranařina nebo canisterapie?

K tomu není co dodávat! Fotografie mluví za vše… a Miya si to opravdu užívala.

obrázek

13. července 2010 – Tupadelské skály a Country saloon

Den plný pohody: Kelpísci si užívali běhání v lese kolem rozeklaných skalisek a já jsem si to naopak nejvíce užila v Country saloonu v Beňovech. Tento výlet si určitě někdy ještě zopakujeme…

9. července 2010 – Pocínovická Dobrá voda

Poutní kostelík sv. Vintíře uprostřed lesa, příjemné ticho a pověstmi opředená studánka s léčivou vodou… to vše je Dobrá voda u Pocínovic. Jezdíme sem často a velmi rádi, i když je to trochu „z ruky“.

8. července 2010 – Výšlap na Pancíř

Bylo nás pět… co jsme se vydali na příjemnou procházku lesem, která končila na Pancíři u horské chaty s rozhlednou.

Obloha byla krásně vymetená, teploty ve výšce 1214 m nebyly tak vysoké a téměř tříhodinové posezení na terase s výhledem na Šumavu skutečně stálo za to.

obrázek

Tropická vedra nás odsunula víceméně k vodě. Benjamín vodu miluje a nejraději by v ní byl po celý den. Miya se osmělila velice rychle, ale raději zůstávala spíše ve stínu. A v mezičase jsme na přání předvedli mini ukázku dogdancingu.

Konec června vyplňujeme procházkami po lese (někdy se přidá i Spike) a dokonce byla vyluštěna záhada Bystřice.

16. června 2010 – výcvik v Železné Rudě

V ranních hodinách jsme se vydali do Železné Rudy, abychom si zatrénovali jako přípravu na zkoušku. Původně jsem chtěla Benjamína přihlásit na ZPU 1… Ale příjezd malé kelpinky ho natolik rozhodil, že jsme zkoušku raději odložili na příště. Takže jsme využili čas cvičením s ostatními a po prázdninách ji zkusíme znovu.

Miya už je u nás týden. Benjamín na ni pár dní hodně žárlil, ale když zjistil, že u nás zůstane, přenechal jí všechny hračky (kromě míčků, samozřejmě). Miya se projevuje jako správná kelpinka – řádí jako tajfun a když se k ní přidá i Béňa, kocour zdrhá do úkrytu…:-).
Venku je s nimi teprv zábava – oba se totiž navzájem pasou, oba lítají jen tak pro radost… Škoda, že kelpie v sobě nemají zabudovaný čudlík, kterým by se daly alespoň na chvíli vypnout…:-)

7. června 2010 – z Norska do Čech docestovala kelpinka Miya

Z Břeclavi jsme pak cestovali do Prahy s mezizastávkou v Kutné Hoře, abychom do Prahy dojeli k večeru a převzali odtud našeho nového člena: kelpinku Miyu.
Miya je naprosto úžasné štěňátko. Moc děkuji Jitce Z. za typ a děkuji i svému synu Davidovi, že mi vyřizoval korespondenci a přivezl Miyu z Norska.

obrázek

6. – 7. června 2010 – Lednicko-valtický areál

Nedávné přespání v Břeclavi mě nalákalo k prohlídce Valtic a Lednice. Byla to příjemná celodenní prochajda spojená i s projížďkou na lodi.

4. – 5. června 2010 – Výstavy na Slovensku

Cestování na Slovensku je veliké dobrodružství. Dostat se do Sence bylo velmi jednoduché. Cesta ze Sence do Nitry byla také ještě pohodová. To pravé dobrodružství nastalo ve chvíli, kdy jsme odjížděli z Nitry do Sence… kvůli rozsáhlým povodním na Slovensku bylo mnoho spojů zrušeno a do autobusu zase řidiči odmítali brát psy… Napsala jsem o tom „Příručku cestování se psem na Slovensku“…:-)
A jak jsme dopadli na výstavě? V Senci res. CAC a na mezinárodní výstavě v Nitře res. CAC, res. CACIB.

obrázek

obrázek

22. května 2010 – Taková větší prochajda…

Parádní víkendová procházka kolem přehrady, národní kulturní zříceniny Pajreku a dál až k chudenínským rybníkům… Cestou jsme potkali divočáka (byl za plotem – škoda) a od rybníků nás zase vyhnal naštvaný labuťák…

obrázek

15. – 16. května 2010 – Víkend v Bratislavě

Rozjela jsem se s Béňou na MVP SPRINGDUODANUBE do Bratislavy a získali jsme CAC a res. CACIB.
Odpoledne se dokonce udělalo pěkně, takže jsme fotili kelpinky, trochu poklábosili, trochu i něco pojedli…
Druhý den se konala středo-východoevropská výstava a zde jsme získali také cenné kovy: CAC, CACIB a Vítěze střední a východní Evropy.

obrázek

7. května 2010 – Benjamín už má dva roky!

Vrh „B“ Z Lhotecké linie má dnes narozeniny. Bráškovi a sestřičkám přejeme vše nejlepší!

Narozeninový den jsme si parádně užili: Benjamín se rozdělil o svůj masový dortík s Timem a Spikem, odpoledne naopak řádil u vody se zlaťákem Clodem a labradorem Fillou. Oslavy skončily až druhý den mini výletem do Německa.

1. května 2010 – MVP v Praze a kvalifikace na Cruft´s

Máme za sebou Mezinárodní výstavu v Praze, kde Benjamín získal CAC, CACIB, BOB a Vítěze Prahy.
Navíc tato výstava byla kvalifikační výstavou na světoznámou výstavu Cruft´s pro rok 2011. První výstava v Cruft´s se konala už v roce 1891; kromě dvou světových válek byl Cruft´s zrušen jednou – v roce 1954 kvůli stávce elektrikářů.
Cruft´s se koná každoročně na začátku března v anglickém Birminghamu. Není to běžná výstava – je největší výstavou na světě, což bylo také stvrzeno zápisem do Guinessovy knihy rekordů. Pro účast je potřeba splnit podmínky kvalifikace: psi interšampioni mohou na Cruft´s kdykoliv, ostatní až po získání CAJC nebo CACIB na vyjmenovaných kvalifikačních výstavách v Evropě. Držitelé těchto titulů získávají certifikát, který je opravňuje k přihlášení na Cruft´s v následujícím roce. Škoda, že kelpie na tuto výstavu nemohou… :-(

duben 2010 – výstavy psů

Naše účast na Národní výstavě v Ostravě, kde Benjamin získal CAC, Národního vítěze a BOB a na Mezinárodní výstavě psů se ziskem CAC a CACIB.

obrázek

obrázek

18. dubna 2010 – Hospital Kuks, Křížová cesta 21. století a Braunův betlém

Druhý den ráno jsme se vlakem nechali odvézt do Kuksu. Přijeli jsme tam ale moc brzy, otevírali až v 9 hodin. Myslela jsem si, že bychom čas využili na stopy, ale vzhledem k tomu, že Béňa našel v trávě zapomenutý míček a celý štěstím bez sebe s ním začal lítat po louce, upustila jsem nakonec od svého záměru.
Po prohlídce Kuksu jsme se vydali podél Labe dál až k Braunovu betlému a cestou zhodnotili sochařské umění Křížové cesty 21. století.

obrázek

17. dubna 2010 – Víkend s obediencí

Kynologický klub Nový svět ve dvoře Králové n. L. pořádal spolu s Biomillem a Frontline víkend s obediencí. V sobotu se soutěžilo ve všech kategoriích a v neděli byl závod družstev a nominace na mistrovství v obedience.
Do kategorie začátečníků spolu s námi nastoupila i Andrea s kelpinkou Black Storm Z Lodice. Konkurence byla obrovská, rozhodčímu Lukáši Jánskému neuniklo nic a všem naděloval spravedlivě. I když byl Béňův výkon průměrný, podařilo se nám porazit 7 závodníků.

obrázek

obrázek

1. dubna 2010 – Stali jsme se součástí V.I.P.

1. dubna 2009 byl spuštěn Benjamínův web a 1. dubna 2010 jsme se stali součástí Šumavské psí školy V.I.P.
Nic z toho není aprílový vtip!

29. března 2010 – Výlet do Polska

Po dlouhém zimním období jsem konečně nasadila „toulavé boty“ a vyrazila jsem s Béňou na pořádné toulky, tentokrát do Krakówa v Polsku. Výlet jsme zakončili účastí na Mezinárodní výstavě psů v Katowicích.

obrázek

20. března 2010 – Vystavovatelská soutěž

V Kraskově u Seče proběhla schůze Klubu welsh corgi a kelpií, při které byly také vyhlašovány výsledky vystavovatelské soutěže . Do této celoroční a celorepublikové soutěže jsem přihlásila i Benjamína a umístil se jako druhý!
Takže mám doma druhou výstavně nejúspěšnější kelpii za rok 2009… :-)

13. března 2010 – setkání majitelů a přátel kelpií v Praze

Pitkovická hospoda v Praze byla svědkem druhého setkání majitelů a přátel kelpií. Sešlo se tu cca 18 lidiček, někteří i s pejsky, aby zhodnotili současný stav chovu australských kelpií a projednali možnost založení nového klubu.

6. března 2010 – Oblastní výstava psů v Českých Budějovicích

Už je březen a zima ne a ne ustoupit. Minulý víkend to vypadalo, že už má odzvoníno, ale dnes napadl na Šumavě nový sníh. Ráno hustě chumelilo, když jsme se plahočili na vlak, který nás odvezl do Českých Budějovic. Probíhala tam Oblastní výstava a myslím si, že bude asi poslední, bylo na ní docela málo lidí a samozřejmě i pejsků. Kromě Benjamína byl vystavován i hnědý krasavec Evallens Chocolate Bargo a Marta s sebou vzala i malou modrou kelpinku Amálku.
Byli jsme velmi rychle posouzeni, takže zbylo mnoho času na fotografování i popovídání si s Martou a jejím synem Honzou.

obrázek

27. února 2010 – Závody v Týnci

27. 2. – Zimní závod v Týnci

20. února 2010 – Seminář o dogdancingu

A opět další super seminář a víkend na Liberecku, tentokrát o dogdancingu. I přes nepřízeň počasí dorazili všichni se svými psími tanečníky. Byla to různorodá směsice psů a psíků – samozřejmě borderky, kavalír, teriéři, ale i „drobeček“ beauceron Norbo.
Výuka nejdříve začala v klubovně při čaji a kávě, kdy nám Petra vysvětlovala jednotlivé divize dogdancingu a potom jsme hned šli trénovat ven.
Kolem poledne dokonce chvíli svítilo i sluníčko, takže nám to čvachtání se v rozbředlém sněhu docela šlo, i když k tanci to mělo ještě hóóódně daleko…
Míša Palfiová nám všechny cviky ukazovala se svou borderou Ginem a po bližším seznámení jsem zjistila, že kromě borderek má Míša i černého kelpíka Agíska (Agart Z Lhotecké linie.)
Na závěr semináře nám ještě Míša s Petrou předvedly k pobavení různé triky se svými borderkami, byl vyhlášen pejsek šikula a s pozváním na závody „Hrádeckého tanečníka“ jsme se rozjeli do svých domovů.
Závěrem mohu říci: bylo to krátké, bylo to krásné, bylo to podrobné a poučné, bylo to super – Petro a Míšo: díky!

obrázek

13. – 14. února 2010 – Seminář s Gerardem O’Shea

Další únorový víkend nás zavál na seminář s Gerardem – už na první pohled je to charismatická osobnost. První lekcí si získal mnoho pejskařů svým humorem a přesvědčivým vyučováním. Zaměřil se na fakt, že důležitou součástí komunikace se psem jsou neverbální signály, které psům dáváme, aniž abychom si to vůbec uvědomovali.
Také je důležité zbavit psy stresu, který se přirozeně objeví, když dáme do jedné místnosti 20 psů, kteří se neznají a po kterých chceme, aby se soustředili a pracovali s námi.
Celé dva dny nejen řečnil, ale i prakticky ukazoval to, o čem mluvil. Samozřejmě jsme si hned mohli vše vyzkoušet v praxi.
Bude-li se konat něco podobného v budoucnosti, určitě zase pojedeme…

obrázek

6. – 7- února 2010 – Mezinároní výstava psů DUO CACIB v Brně

V sobotu a v neděli se konala v Brně dvoudenní mezinárodní výstava psů s naší účastí.
Benjamín se vystavoval ve třídě otevřené a získal 2x CAC a res. CACIB.

2. února 2010 – Nová kamarádka

Na cvičák začal chodit sympatický mladý pár se svou vlkodaví slečnou Rozárkou. Benjamín byl jak u vytržení, že může lítat se štěnětem, které ho už o mnoho centimetrů přerostlo.

25. ledna 2010 – Patří kelpie mezi nejinteligentnější psí plemena?

Tchaj-wanský prodavač z Pingdongu tvrdí, že má nejchytřejšího psa na světě. Jeho fenka Hello mu údajně dojde na nákup, ale především je schopná zastoupit ho v jeho obchodě, kde bez problémů obslouží zákazníky.
„Ona ví, jak otevřít lednici, vzít arakové ořechy a položit je na pult. Potom si vezme peníze od zákazníků. Mnoho lidí přichází jen proto, aby je obsloužila ona,“ tvrdí prodavač.
Hello je také schopná jít sama nakoupit. V tlamě si nese igelitovou tašku, v níž má peníze a seznam toho, co je potřeba. Když je v krámě fronta, nikdy nepředbíhá, ale hezky se zařadí jako ostatní nakupující. Jakmile je ní řada, položí na pult přední packu a uvolní prodavači tašku se seznamem zboží a penězi. Majitel však říká, že někdy přeci jen problémy dělá. Když je příliš horko, ráda zůstává v klimatizovaném obchodě a domů nespěchá.

Nahlédneme-li do literatury, tak Stanley Coren ve své knize Inteligence psů z roku 1994 uvádí výsledky svého dlouholetého výzkumu na toto téma u více než 70 nejběžnějších plemen světa. Na výzkumu se podíleli většinou kanadští a angličtí cvičitelé a rozhodčí a výsledkem bylo posouzení a sestavení žebříčku pracovní a poslušnostní inteligence a schopností.
Měla jsem možnost udělat podobný IQ testík i se svým kelpíkem a s výsledkem jsem byla velmi překvapená.

8. – 11. ledna 2010 – toulky po Hané

obrázek

Druhý lednový víkend jsme strávili velmi akčně: na Hané. Na Moravě bylo víc sněhu než u nás na Šumavě, do toho krásně pršelo, takže sníh byl jeden led a byl všude… na louce, na silnici, na chodníku…Sněhová kalamita má své kouzlo, což velmi oceňuji jako ten, kdo raději cestuje vlakem než autem. Opravdu mi bylo líto lidí v autech, kteří stáli v dlouhých kolonách a čekali na záchranu v podobě pluhu. Vlaky sice měly zpoždění, ale o to více bylo času na povídání, čtení i přemýšlení… což by v autě tak snadno nešlo.
I přes sněhovou kalamitu jsme si prima užívali a vše zakončili výstavou psů, kde jsme potkali i Benjiho sestru Beku.

obrázek

8. ledna 2010 – kelpie v televizi

Benjamínovi sestry Britney, Belle Neffie a Arie byly k vidění v pořadu „Chcete mě?“ na ČT 2. Diváci se tak mohli alepoň trochu seznámit s tak úžasným plemenem, jaké kelpie beze sporu jsou. Kdo pořad neviděl, může se na něj podívat ze záznamu.

This entry was posted in Novinky, Zážitky. Bookmark the permalink.