Bude mít Benjamín vlohy pro pasení?

3. listopadu 2008 – První setkání s ovečkami

Říká se, že u štěněte poznáme vlohy k pasení tak, že když mu hodíme míček, nejdříve ho oběhne a potom sebere. Slyšela jsem to od několika chovatelů a docela tomu věřím, protože Benjamín aportík skutečně nejdříve oběhne, potom ho sebere a přinese. Navíc Béňa zalehne vždy, když vidí něco živého se pohybovat, plíživě se sune ke kachnám na řece a vždy čeká na to, co já k tomu jeho snažení řeknu.
Takže jsem se rozhodla, že mu ovečky ukážu, abych zjistila, jak bude reagovat.
Nejdříve se na ně díval zdálky, ale po malé chvilce se přiblížil až k plotu a chtěl si s nimi dokonce hrát. Myslím, že se oveček rozhodně bát nebude a pokud to půjde, pustíme se do výcviku pasení.

obrázek

obrázek

Další fotografie seznamování s ovečkami.

7. února 2009 – Má Benjamín vlohy k pasení?

Chceš-li ovládat svého psa, musíš se nejdříve naučit ovládat sám sebe.

Hledala jsem na internetu, kam jezdit za ovečkami a čirou náhodou jsem narazila na web Lukáše a Dády. Velký Bor je od nás slabou hodinu jízdy autem, takže jsme domluvili termín a jedno sobotní ráno vyrazili. Sníh už pomalu mizel z polí i luk, jen na silnici byla sem tam námraza.

obrázek

obrázek

Po srdečném přivítání jsme vypustili kelpíka mezi ovečky.
Zpočátku Béňa nevěděl, co se bude dít, tak pokukoval okolo. Jakmile se však ovce daly do pohybu, začal je obíhat a štěkat na ně. Jedna ovce si ho testovala, co to je za hnědou štěkající potvůrku, tak jí za to Béňa ňafl po tlamě. Zařadila se do stáda a potom jsem jen zírala, co všechno kelpie kolem ovcí dovede.

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

Takže to bychom měli. Zájem o ovečky tu je, pást se tedy bude. Přijali jsme pozvání na kávu a Luky nám pustil DVD – Trial o pasání. Konečně jsem mohla vidět v praxi, co všechno znamenají ta nesrozumitelná slova z knížky R. Loučka: Pasení se psem. Je to fakt: Jedna věc je teorie, druhá praxe.

Po malém odpočinku jsem si s Béňou mohla vše vyzkoušet sama. Jenže to se snadno řekne. Já na rozdíl o Benjamína naprosto netušila, jak mám na různé situace reagovat.

Měli jsme si vyzvednout ovečky z ohrady a dovést je na prostředek pastvy. Hm. Vypadá to jednoduše, ovce jsou přece tvorové stádovití…
Béňa mezi ně vlítnul a ovečky se rozprskly na dvě skupiny. Houby na dvě, vypadalo to, že na hnědý torpédo zareagovaly jako rtuť, co spadne na podlahu…
Pokračujeme tedy s menší skupinou, která se rozhodla mě následovat. Fakt nádherný pocit…
Bacha, jedná nám zdrhá, Béňa už po ní jde…

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

Mazej do stáda!

obrázek - mazej do stáda

Povedlo se. Nyní jen zbývá ovečky udržet ve stádečku. Řeknu vám, byla to tedy fuška…

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

Další fotografie startování.
Další fotografie od Lukáše jsou ve fotogalerii.

This entry was posted in Pasení, Zážitky. Bookmark the permalink.