Odchov „B“ Kimbilio

krytí: 15. 4. a 17. 4. 2016

11. 5. byla březost potvrzena.

18. června 2016 se narodilo 5 štěňátek: 4 holky a kluk.

fotografie jméno
pohlaví, barva
genotyp
chovnost, zdraví
zkoušky potomci
obrázek Brown Baltaiuk
Kimbilio

hnědý pes

možný genotyp:
As/- b/b D/- E/- C/-

BH
obrázek Brown Baireen
Kimbilio

červená fena

možný genotyp:
As/- b/b D/- E/- C/-

HD A/B; ED A; OCD neg. spondy neg.

obrázek Brown Bernie
Kimbilio

hnědá fena

možný genotyp:
As/- b/b D/- E/- C/-

obrázek Brown Widow
Kimbilio

červená fena

možný genotyp:
As/- b/b D/- E/- C/-

obrázek Brown Bianca
Kimbilio

hnědá fena

možný genotyp:
As/- b/b D/- E/- C/-

RODIČE:

obrázek

Štěňátka budou mít zajímavý rodokmen
po předcích z Norska, Ruska, Finska, Austrálie a České republiky.

Očekáváme štěňátka v barvách:
čokoládově hnědá, červená a fawn, která budou vhodná pro jakýkoliv sport i výstavy s PP FCI.

Benjamin i Miya potvrzují kvality své i svých předků, a reprezentují je se ctí, což dokazuje nejenom výčet jejich výstavních titulů a pracovních zkoušek, ale i jejich potomci z vrhu „A“, kteří jsou, dle slov svých majitelů, nejen exteriérově pěkní, ale i velmi vyrovnaní v povaze. :-D
„Áčkaři“ Aaron a Aleph v jedenácti měsících složili zkoušku ZVOP a ani na výstavách si nevedou špatně: ti, co byli na výstavě, vždy byli výborní, někteří získali CAJC, BOJ, CAC, CACIB, BOB i BOS. Aaron a Aleph už mají titul Českého Junior šampiona. I po zdravotní stránce jsou super – všichni jsou plnochrupí s nůžkovým skusem, Aleph a Astrapé mají HD A, ED A…

Rezervace na štěňátka jsou vítány… :-)

Benjamin Miya
BWAÓKIYA NAGI Z Lhotecké linie

(Benjamin)

AGAINST The Wind

(Miya)

VÝSTAVY

Mezinárodní výstavní šampion krásy C.I.E.
Český Grand šampion krásy
Český šampion krásy
Slovenský šampion krásy
Klubový šampion krásy
Český Junior šampion krásy
2. výstavně nejúspěšnější kelpie v ČR za rok 2009, 2010, 2011
Vítěz střední a východní Evropy
Master of dogdancing 1
3x CAJC, Nejlepší mladý jedinec, 16x CAC, 6x res. CAC, 2x CAC ČMKU, 7x CACIB, 6x res. CACIB, 8x BOB, BIG 3, 2x Vítěz Prahy, 3x Národní vítěz, 3x Krajský vítěz, Oblastní vítěz

VÝSTAVY

Šampion ČMKU
GRAND PRIX SLOVAKIA Junior Winner 2011
DERBY VÍTĚZ 2011
Český Junior šampion krásy
Slovenský Junior šampion krásy
Klubový šampion krásy
Výstavně nejúspěšnější kelpie v ČR za rok 2011
Vítězka střední a východní Evropy
Evropská vítězka
Klubový šampion krásy
Vítězka Speciální výstavy australských kelpií BIS
7x CAJC, 2x Nejlepší mladý jedinec, 5x Junior BOB, 7x CAC, 5x CAC ČMKU, 2x Národní vítěz, 3x CACIB, 1x res. CACIB, 7x BOB, Vítěz speciální výstavy, BIS Speciální výstavy, BIG 2, Vítěz třídy mladých, Vítěz třídy Vítězů, Krajský Vítěz

ZKOUŠKY
ZVOP, ZOP, ZPU 1, ZZO, ZZO 1, ZZO 2,
BH, StPr 1, OB-Z, OB 1,
MD 1, HtM 1, F 1, DwD 1, NW-Uz
ZKOUŠKY
ZVOP, ZZO, ZZO 1, ZMPO, ZOP,
OB-Z, MD 1, HtM 1, F 1, DwD 1, NW-Uz, MW-Nz, NW-Dz,
canisterapeutická zkouška
11. místo na Mistrovství ČR malých plemen 2012
ZDRAVÍ
vyšetření kyčlí: HD A (DKK 0/0)
vyšetření očí: DOV-PRA/C neg. (2014, 2016)
ZDRAVÍ
vyšetření kyčlí: HD B (DKK 0/1)
vyšetření očí: DOV-PRA/C neg. (2014, 2016)

Stručná charakteristika rodičů

Benjamín se narodil v České republice (je potomkem světového vítěze a šampióna krásy mnoha zemí Royal Coctail Jumpera blacka, který byl importován do ČR z Finska a Brayi Xapatán, která má mnoho pracovních zkoušek a jako první kelpie v ČR složila IPO-V.) Benjamin je první pes z českého chovu, který získal titul C.I.E. (Mezinárodní šampion krásy) a Český Grand Šampion. Tři roky po sobě se umístil na druhém místě v soutěži o nejúspěšnější výstavní kelpii v ČR.

Benjamin je velmi temperamentní s neustálou chutí pracovat, má rád rychlý pohyb a velmi rychle se učí nové věci. Má obrovský zájem a drive o aportování a frisbee. Věnujeme se spolu převážně sportovní kynologii, kde už má složeno pár zkoušek (ZZO, BH/VT, StPr 1, ZOP, ZPU 1), obedienci (OB-Z, OB 1) a dogdancingu – zde má jako první kelpie v ČR splněny všechny zkoušky prvního stupně a získal titul: Master of dogdancing. Při tréninku umí být neuvěřitelně kreativní a někdy bývá problém udržet jeho temperament na uzdě.
Miluje agility a dogfrisbee, ale tento sport nemáme možnost naplno trénovat, takže se mu věnujeme jen okrajově. Občas také vyjedeme za ovečkami, aby se rozvíjely jeho vlohy pro pasení. V roce 2013 jsme začali pomalu trénovat záchranařinu. Zde vyniká rychlostí v prohledávaném terénu, snadnou ovladatelností a když nalezne hledanou osobu nebo předmět, jeho pronikavý štěkot je slyšet široko daleko. Od roku 2015 zkoušíme i nový sport, tzv. NOSEWORK, a už se nám povedla základní zkouška NW-Uz.

Další informace jsou na jeho osobním profilu.

Miya pochází z Norska. V jejím rodokmenu můžeme vidět mnoho významných chovatelských stanic jako je CHS Sandskogens, CHS Zathungens, CHS Almdalens, CHS Midimys… Mnozí její předci mají výborné povahové testy s titulem KORAD, vynikají v elitních třídách vyhledávání, poslušnosti i v agility. Někteří dokonce nesou titul Šampiona agility. Její prapředek Aliborgs Dandaragan Dix má dokonce i IPO 1.
Miya je první fenkou australské kelpie v ČR, která získala titul Šampiona ČMKU, získala na speciální výstavě kelpií nejvyšší titul BIS i BIG a v roce 2011 byla Nejlepší výstavní kelpií v Čechách.

Miya je velký nadšenec do jakékoliv aktivity, po svých předcích zdědila nevšední zájem o pachové práce (stopy a vyhledávání) a obrovskou vytrvalost. V povaze je velmi vyrovnaná a je první kelpie v ČR se složenou canisterapeutickou zkouškou. Při trénincích mne neustále překvapuje svou precizností, kreativitou a maximální soustředěností. Věnujeme se sportovní kynologii, kde už má složenou zkoušku ZOP a ZZO a připravuje se na všestranné zkoušky pro malá plemena, kde už složila jako první kelpie na světě obranářskou zkoušku ZMPO. Dále se věnujeme obedience (OB-Z), dogdancingu (MD1, HtM1, F1, DwD1), Noseworku (NW-Uz, NW-Nz, NW-Dz) a v roce 2013 jsme začali trénovat záchranařinu. Také občas vyjedeme za ovečkami, kde rozvíjíme vlohy k pasení.

Další informace jsou na jejím osobním profilu.

DENÍK ŠTĚŇÁTEK

obrázek

Miya vypadá spokojeně, bříško se jí pěkně kulatí… však už to bude brzy, co na svět vykouknou nové kelpinky.
Začínáme se pomalu připravovat na den D: Miya si zvyká na porodní bednu, moji kamarádi spolu se mnou vymýšlí jména… už se nemůžeme dočkat!!!

Vrh „Brown“ je na světě – 18. 6. 2016

obrázek

Začalo to už v pátek: Miya byla neklidná, vyráběla si pelíšky všude po bytě. Už jsem měla vše nachystané a přála jsem si, aby vše proběhlo rychle a v pohodě. V sobotu ve 3 hodiny ráno mě Miya vzbudila a běžela do bedýnky. Je to tady!
A opravdu. Ve 3:12 se narodila první fenečka a v 6:22 poslední – taky fenka.
A nyní mi dovolte představit vám vrh B.

Brown Widow – 03:12 – 220g

obrázek

Krásná červená fenečka s malinkatou náprsenkou vykoukla na svět jako první. A dala to velmi hlasitě najevo. :-)

Brown Bernie – 03:36 – 190g

obrázek

Další holka. Je o kapku menší než její sestra a také klidnější.

Brown Baltaiuk – 05:00 – 200g

obrázek

Konečně hnědý pejsek. Kluk jako buk, stejně uřvaný jako jeho první sestra.

Brown Baireen – 06:15 – 230g

obrázek

Největší fenka z vrhu, všude musí být první.

Brown Bianca – 06:22 – 180g

obrázek

Drobnější červená fenečka s krásnou malinkatou náprsenkou připomínající srdíčko.

Mám ze štěňátek velkou radost!
Více fotek zde:
Narození vrhu B.

Třetí den života

obrázek

Více fotek zde:
Třetí den života štěňátek.

Bohužel Bianca svůj boj o život prohrála. Byla nejmenší z vrhu a měla špatně vyvinutý sací reflex. Je mi to moc líto. Budeš nám chybět, Bianco!

Nyní už tři fenky a pejsek se mají čile k světu. Připomínají čtyři malé buřtíky, jak je maminka Miya vykrmuje. Musela jsem jim vyměnit stužky, už jim byly těsné.
Vložila jsem tabulku aktuálních hmotností mimísků…

Štěňátka mají týden

obrázek

Minulou sobotu se narodili a už mají týden. Z myšiček už jsou malí hnědí buřtíci, vždyť taky každý den krásně přibývají na váze. Štěníci se začínají stavět na nožičky a zkouší první krůčky, i když ta chůze je ještě hodně vratká. Mezi kníkáním a mlaskáním se občas ozve i zavrčení a štěknutí. Miya je pečlivě opečovává a také hodně vykrmuje… :-)
Všechna štěňata začínají „cvičit“ podle metody Early neurological stimulation.

Více fotek zde:
Týden života štěňátek.

První prokouknutí na svět.

Bernie se 27. června jako první rozlepila obě očička. Další dny i všem ostatním. Štěňátka reagují na světlo, avšak stále se orientují v bedýnce ne zrakem, ale podle čichu.

obrázek

Štěňatům je 14 dní

Štěňata dostala 2. 7. poprvé odčervovací pastu.
Stále víc a více se staví na nožičky a pokoušejí se běhat po bedýnce. Legračně na sebe vrčí, když do sebe vrazí… ale stále se houževnatě znovu a znovu staví na nožičky a dále špacírují v bedýnce.

Více fotek zde:
Dva týdny

Štěňata už mají 3 týdny

Bedýnku vystřídala prostorná ohrádka. Jakmile jsem do ní štěňátka položila, byli zpočátku trochu nejistí – najednou tolik prostoru! Avšak Baireen a Balto celý prostor prozkoumali a za chvíli už byli všichni v ohrádce jako doma.
Kelpinky si spolu začínají hrát, zajímají se o hračky a jsou už také přikrmováni kašičkou.
Barevné pentličky vystřídaly slušivé rozlišovací obojky.

Více fotek zde:
3 týdny

4 týdny

Štěňátka pomalu rostou do krásy, jsou pravidelně přikrmována kašičkou z granulek, rýže, masíčka i tvarohu a všem moc šmakuje.
Už i na noc zůstávají v ohrádce a občas tam na ně chodí dohlížet Miya, když slyší, že její miminka dovádějí příliš hlučně. Stačí, když krátce štěkne a je klid.

Počasí nám letos moc nepřeje, většinou prší nebo je zima. Je to škoda, protože si štěnda moc sluníčka neužijí. Jakmile se venku udělalo alespoň na chvilku hezky, vzala jsem malé caparty poprvé ven. Ano, byli z toho trochu vedle, tolik nových věcí… ale velmi brzy se rozkoukali a začali vše zkoumat.
Vyfotit malé průzkumníky bylo velmi složité, většinou foťák zachytil kelpií ucho, ocásek, nožičku… občas vyšla jen hnědá šmouha… :-)
Ale některé se povedly, však se koukněte sami.

Více fotek zde:
poprvé venku
4 týdny

5 týdnů

Pokusila jsem se štěňatům nafotit do alba portréty. Občas jsem měla chuť se na to vykašlat, neboť štěnda byla plná energie a i když foťák cvakal jak o život, povedla se každá třináctá až dvacátá fotka. Baireen mi dokonce zaútočila na objektiv, Bernie jsem lovila zakousnutou do mých vlasů, Balto mi na vše hodil bobek a Widow se stoickým klidem usnula.
S novou nadějí jsem v podvečer znovu vše naaranžovala k focení a jako první jsem vzala Widow. Hurá, spolupracovala, pózovala mi jako modelka… tentokrát selhala technika – vybily se baterie. :-)
Focení se tedy přesunulo na další den a výsledek můžete posoudit zde:
portréty

6 týdnů

Štěňátka se poprvé svezla autem. Jeli jsme totiž na veterinu, kde je paní doktorka naočkovala a očipovala. Vše proběhlo naprosto bez problémů, Bernie dokonce projevila velmi silné sympatie vůči paní doktorce, vrtěla neustále ocáskem a očividně měla radost, že poznává nového člověka. :-)
Odměnou pro všechna štěnda bylo proběhnutí se po ordinaci.

Fotografie:
venku

Štěňatům je 6,5 týdne – povahové testy

Štěnda prošla povahovými testy. Bylo to velmi zajímavé už i proto, že bylo možné porovnat je s povahovými testy áčkového vrhu. Zatímco u všech áček převažovaly body 1 a 2, u béček to bylo většinou za 3 body. A co to znamená?
Že štěně je přátelské a připravené pracovat za různých situací. Je přizpůsobivé a dobře zvládá nástrahy života. Není vhodné do málo aktivních rodin.

Protože se nechci opakovat, doporučuji přečíst si povídání od mojí kamarádky, která dělala testy spolu se mou:
Baby-dog sitting I.
Baby-dog sitting II.
Baby-dog sitting III.
Baby-dog sitting IV.
Baby-dog sitting V.
Baby-dog sitting VI.
Baby-dog sitting VII.

Fotografie:
společné focení venku
7 týdnů

Společná mini procházka

Všechny kelpinky jsem naložila do auta a vyrazili jsme na louku, kde byl nejprve vypuštěný Benjamin, potom Miya s Kelpí.
Přepravku se štěňaty jsem postavila na zem a otevřela. Štěňátka vyběhla ven a vrhla se na maminku Miyu jako malí upírci s touhou z ní vycucat vše, co se dá. :-)
Po chvíli jim Miya utekla, tak se rozhodli, že prozkoumají svého taťku Benjamína. Ten nasadil výraz týraného psa a trpělivě stál a nechal se od potomků olizovat.
Protože s taťkou nebyla žádná zábava, začali hledat jiný zdroj zábavy. A přišla na řadu malá Kelpí, která byla štěstím bez sebe, když ji malí tyrani začali pronásledovat. Pokud se příliš rozptýlili, začala je Kelpí shánět dohromady. :-)
Je super mít ovčácké psy, pohlídají se navzájem, aby byli všichni v houfu a nikdo se neztratil. :-) :-)

obrázek

Fotografie:
mamka a taťka spolu s potomky a teta Kelpí

Testování vloh k pasení

Měla jsem na dva dny zapůjčené morče, abych zjistila, zda malé kelpinky zdědili po rodičích i předcích vlohy k pasení. Morčátko je zvyklé na pejsky a bylo bezpečně ukryto v přepravce.
Nejdříve jsem vypustila celou smečku. Baireen šla přepravku prozkoumat jako první a když zjistila, že se uvnitř něco pohybuje, kroužila kolem. Balto si dodal odvahu a opatrně vše očichal a pak napodobil Baireen. Nakonec kroužili kolem morčátka všichni.
Druhý den jsem vše zopakovala venku a každé štěně šlo jednotlivě. To už bylo o něčem jiném. Všichni už věděli, že uvnitř je malé chlupaté zvířátko a Baireen se blížila s typickým pasecím výrazem vpřed. Po vypuštění vždy běžela k přepravce a postavila se za morče (na dvanáctce).
Ostatní štěňata sice neprojevila typický pasecí instinkt jako Baireen, ale po vypuštění oběhli přepravku a postavili se za morče naproti mně. Jakmile jsem se pohnula, vybalancovali se na dvanáctku zcela samostatně.
Super, pokud budou mít budoucí páníčci chuť i příležitost, vřele doporučuji vyzkoušet si pasení s ovečkami. Zdá se, že celé béčko instinkt k pasení zdědila.

Super, pokud budou mít budoucí páníčci chuť i příležitost, vřele doporučuji vyzkoušet si pasení s ovečkami. Zdá se, že celé béčko instinkt k pasení zdědila.
Pasení morčete si vyzkoušela i Kelpí… a docela jí to bavilo. :-)

obrázek

Fotografie:
malé kelpinky a morče

Socializace

Od 4 týdnů si kelpinky užívají všech socializačních výhod. Chodí k nám mnoho návštěv, děti i dospělí. Nikdo neodolá, aby štěňata nepohladil či si s nimi nepohrál.
Pokud to počasí dovolí, jsou štěnda venku, často v jiném prostředí.
Doma si každý den užívají i mimo ohrádku. To se jim moc líbí, běhají z kuchyně do jídelny, zkoumají poličky, ubrusy, pantofle a spolu s Miyou nebo Kelpí řádí jako černá ruka.
Zároveň jsou také pokládány základy přivolání, upevňuje se fixace na člověka.
Štěňatům nevadí žádné zvuky, jako jsou ohňostroje, střelba, bouřka atd. (Všechny zvuky a i jiné jsou na skvělém CD) a nevadí jim ani běžné zvuky v domácnosti – vysavač, rádio, zvonek…

Kontrola vrhu

Za pár dní bude štěňatům 8 týdnů a vydají se do světa. Ale než budou moci odjet do nových domovů, musí být celý vrh zkontrolován.
Povedlo se – vrh „B“ je bez zjevných vad, 3x odčervený a očkovaný.

Štěňátka už odcházejí do nových domovů

Jako první odjela Baireen. Bude s páníky sportovat, poznávat krásy přírody na společných tůrách a bude také občas vidět i na výstavách.
Baireen, byla jsi nejdrzejší rošťandou z vrhu, přeji ti dlouhý život a mnoho krásných zážitků u nových páníčků.

obrázek

Hned druhý den po odjezdu Baireen odjel Baltaiuk. Se svou novou majitelkou pokoří maturitu výcvikem sportovky nebo záchranařiny. Občas také bude viděn na nějaké té výstavě.
Baltíku, jsi nejvíc podobný svému taťkovi Benjamínovi, zdědil jsi i trochu z jeho povahy. Přeji ti dlouhý život plný dobrodružství a mnoho nevšedních chvil v nové rodině.

obrázek

Za týden odjela Bernie. Čeká ji sportovní i výstavní kariéra.
Bernie, jsi nejvíc podobná Miye a ve smečce jsi byla nejrychlejší tryskomyš.
Přeji ti krásný a pohodový život plný nevšedních zážitků v nové rodině.

obrázek

Poslední odjela Widow. Noví páníčci s ní plánují vyzkoušet všechny sporty i výstavy.
Widow, jsi velká pohodářka, hned tak něco tě nerozhází. Přeji ti krásný a dlouhý život plný dobrodružných zážitků v nové rodině.

obrázek

Jak štěňátka rostou

Widow Bernie Baltaiuk Baireen
18. 6. 220 g 190 g 200 g 230 g
19. 6. 260 g 220 g 220 g 280 g
20. 6. 310 g 270 g 280 g 320 g
21. 6. 380 g 300 g 320 g 380 g
22. 6. 430 g 390 g 400 g 430 g
23. 6. 490 g 430 g 460 g 490 g
24. 6. 550 g 480 g 500 g 560 g
25. 6. 580 g 510 g 550 g 580 g
26. 6. 660 g 580 g 590 g 680 g
27. 6. 740 g 640 g 670 g 770 g
28. 6. 780 g 680 g 710 g 800 g
29. 6. 810 g 720 g 790 g 860 g
30. 6. 890 g 770 g 840 g 910 g
1. 7. 910 g 810 g 900 g 960 g
2. 7. 1000 g 880 g 980 g 1030 g
3. 7. 1060 g 970 g 1020 g 1100 g
4. 7. 1100 g 1010 g 1100 g 1190 g
5. 7. 1200 g 1100 g 1190 g 1250 g
6. 7. 1280 g 1150 g 1220 g 1380 g
7. 7. 1310 g 1200 g 1280 g 1430 g
8. 7. 1360 g 1300 g 1330 g 1480 g
9. 7. 1450 g 1350 g 1400 g 1570 g
10. 7. 1570 g 1400 g 1500 g 1600 g
11. 7. 1670 g 1500 g 1640 g 1700 g
12. 7. 1780 g 1650 g 1760 g 1800 g
13. 7. 1880 g 1780 g 1820 g 1900 g
14. 7. 1990 g 1840 g 1980 g 2020 g
15. 7. 2080 g 1910 g 2100 g 2150 g
16. 7. 2120 g 1950 g 2180 g 2200 g
17. 7. 2260 g 2010 g 2280 g 2350 g
18. 7. 2300 g 2090 g 2320 g 2450 g
19. 7. 2380 g 2150 g 2400 g 2500 g
20. 7. 2430 g 2200 g 2460 g 2580 g
21. 7. 2500 g 2300 g 2550 g 2660 g
22. 7. 2680 g 2450 g 2670 g 2730 g
23. 7. 2780 g 2590 g 2760 g 2820 g
24. 7. 2830 g 2680 g 2830 g 2900 g
25. 7. 2950 g 2770 g 2910 g 3000 g