Standard plemene

F.C.I. Standard č. 293 / 21. 04. 1997 / GB

AUSTRALSKÁ KELPIE

obrázek

ZEMĚ PŮVODU: Austrálie

DATUM PUBLIKACE ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 11. 09. 1989

POUŽITÍ: ovčácký pes, pastevecký pes

ZAŘAZENÍ PODLE F.C.I.:
Skupina 1 – ovčáčtí a pastevečtí psi
Sekce 1 - pastevečtí psi
Se zkouškou z výkonu.

Český název: Australská kelpie

Originální název: Australian kelpie

Oficiální zkratka: AKE

Celkový vzhled

Mrštný, aktivní pes vysoké kvality s fyzickou zdatností kombinovanou pružností končetin a projevující se schopností neúnavně pracovat. Nesmí projevovat žádné známky vyzáblosti.

Povaha a charakter

Kelpie je velmi pozorný, nesmírně ostražitý, horlivý a velice inteligentní pes s jemnou a učenlivou povahou, poslušný a oplývá téměř nevyčerpatelnou energií. Projevuje se neobyčejnou věrností a oddaností při plnění uložených úkolů. Má přirozený instinkt pro práci s ovcemi, a to jak v otevřené krajině, tak i v ohradě. Jakákoli odchylka ve stavbě těla nebo v povaze, která neodpovídá pracovnímu psovi, musí být považována za necharakteristickou.

obrázek - pasení

Hlava

Hlava je úměrná velikosti psa. Její celkový tvar a rysy vytvářejí dojem liščího vzhledu, který je však zjemněn očima mandlového tvaru.

Lebeční oblast

Lebka: Lehce zakulacená a široká mezi ušima. Čelo probíhá v rovném profilu až ke stopu.

Stop: výrazný, vyjádřený

Obličejová část

Nos: Zbarvení odpovídá barvě srsti.

Čenich: Čistě řezaný, jasně modelovaný a ohraničený, upřednostňovaná je tlama poněkud kratší než lebka.

Pysky: Pevné, suché a čisté, neochablé.

Chrup: Zuby by měly být přiměřené, silné, zdravé a pravidelně rozmístěné, spodní řezáky se dotýkají horních a jsou uloženy těsně za nimi; nůžkový skus.

Líce: Ani hrubé, ani vystupující, avšak zakulacené směrem dopředu.

Oči: Oči mají mandlový tvar, jsou střední velikosti, jasně ohraničené v koutcích a s inteligentním a dychtivým výrazem. Barva očí je hnědá a harmonizuje s barvou srsti. U modře zbarvených psů jsou přípustné lehce zbarvené oči.

Uši: Uši jsou špičaté, vztyčené a ubíhající k jemnému bodu na špičce, jsou široce posazeny na hlavě a směřují ven. Jsou poněkud zaoblené na vnějším okraji a nepříliš velké, kůže je jemná, ale na základně silná. Vnitřek uší je osrstěný.

Krk

Krk je přiměřeně dlouhý, silný, mírně klenutý, postupně přecházející do ramen, bez volné kůže a s dostatečně bohatou náprsenkou.

Trup

Délka psa od hrudi až po zadek je větší než jeho výška v kohoutku v poměru 10 : 9.

Horní hřbetní linie: pevná, rovná.

Bedra: silná a svalnatá.

Hřbet: Poměrně dlouhý a klesající.

Hrudník: Spíše hluboký než široký.

Žebra: Pěkně vyklenutá.

Slabiny: Správně hluboké.

Ocas

Ocas by měl v klidu viset ve velmi jemné křivce, svěšený v lehkém oblouku. Při vzrušení může být vztyčený, ale v žádném případě by neměl překročit vertikální linii kořene. Je osrstěn huňatou srstí. Je posazen tak, že přechází do klesající zádi a měl by dosahovat přibližně k hleznům.

Končetiny

Přední část: Přední končetiny by měly být svalnaté se silnými, ale elegantními kostmi, rovné a při pohledu zpředu rovnoběžné.

Ramena: Čistá, svalnatá, klesající; s lopatkami blízko posazenými v kohoutku.

Paže: Měla by tvořit pravý úhel s lopatkou.

Loket: Nevybočuje ani ven, ani dovnitř.

Nadprstí: Při pohledu ze strany má být nadprstí lehce šikmé, aby zajistily flexibilitu pohybu a schopnost rychle se otáčet.

Zadní část: Měla by vyjadřovat šířku a sílu. Při pohledu zezadu jsou zadní nohy od hlezní až po jejich spodní části rovné a posazené paralelně, ani blízko, ani příliš daleko od sebe.

Kolenní klouby: Dobře pohyblivé a zaúhlené.

Hlezno: Docela dobře směřující dolů, dostatečně nízko uložené.

Tlapy: Tlapy by měly být kulaté, silné, s hlubokými polštářky, s těsně přiléhajícími dobře vyklenutými prsty a silnými krátkými drápy.

Rychlost / pohyb

K dosažení téměř neomezené vytrvalosti, která je vyžadována od pracovního ovčáckého plemene, musí být kelpie jak po stránce své stavby, tak i pohybu absolutně zdravý a silný. Jakákoli tendence k ohýbání hlezní, ke kravskému postoji, ke kulhání, uvolněná ramena nebo omezený pohyb, kolébání se nebo motání je závažná chyba. Pohyb by měl být volný a bez známek únavy a pes musí být schopen okamžitě zrychlit. Při běhu mají nohy tendenci se vzrůstající rychlostí se u země vzájemně přibližovat, ale po zpomalení a zastavení staví pes všechny čtyři do pravého úhlu.

Srst

Srst je dvojitá s krátkou hustou podsadou. Vnější srst je přiléhavá, uzavřená, rovná a tvrdá, takže odolává dešti. Na spodní části trupu až k části za nohama je srst delší a u stehna delší, hustší a tvoří malé praporce. Na hlavě (včetně vnitřní části uší) a až po přední části nohou je srst krátká. Podél krku je delší a hustší a vytváří náprsenku. Ocas je huňatě osrstěný. Srst, která je příliš krátká nebo příliš dlouhá, je chybou. V průměru by chlupy na těle měly být 2 – 3 cm (cca 3/4 – 1 1/4) dlouhé.

Zbarvení

Černé, černé s pálením, červené, červené s pálením, čokoládové, plavé a kouřově modré.

VZORNÍK BAREV

Velikost

psi: od 46 do 51 cm (asi 18-20 palců).

feny: od 43 do 48 cm (asi 17-19 palců).

Poznámka

Psi musí mít dvě zřetelně normální varlata úplně sestoupená do šourku.

Vady

Jakékoli odchylky od výše uvedených bodů by měly být považovány za vadu, a závažnost, s jakou je vada posuzována, by měla být v přesném poměru k jejímu stupni.